រដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ ជំរុញឱ្យដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់ជនមានពិការភាពសម្រាប់ឱកាសការងារកាន់តែសម្បូរបែប
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤៖ លោក ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានអំពាវនាវឱ្យមានសកម្មភាពសំដៅដល់ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពជនមានពិការភាពនៅកម្ពុជា ដើម្បីបើកផ្លូវបន្ថែមទៀតសម្រាប់កំណើនការងារ និងវិជ្ជាជីវៈ។
ថ្លែងក្នុងវេទិកាជាតិស្តីពី «បរិយាបន្នពិការភាព និងការងារសមរម្យនៅប្រទេសកម្ពុជា» នៅថ្ងៃចន្ទនេះ លោករដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ បានគូសបញ្ជាក់ពីតម្រូវការបន្ទាន់សម្រាប់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ដើម្បីជំរុញគំនិតផ្តួចផ្តើមកសាងសមត្ថភាពដែលតម្រូវសម្រាប់ជនមានពិការភាព។ លោកបានគូសបញ្ជាក់ថា គំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការលើកកម្ពស់ការធ្វើបរិយាបន្ននៅក្នុងកម្លាំងការងារ និងផ្តល់ឱកាសស្មើគ្នាសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា។
សំណើរបស់លោករដ្ឋមន្ត្រី ស្របទៅនឹងចក្ខុវិស័យដ៏ទូលំទូលាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានគោលបំណងជំរុញអត្រា១%នៃការជ្រើសរើសជនមានពិការភាពឱ្យចូលបម្រើការងារក្នុងវិស័យឯកជន និង២%សម្រាប់ស្ថាប័នរដ្ឋ។ គោលដៅនេះ លោករដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា អាចសម្រេចបានតែតាមរយៈការគាំទ្រ និងការវិនិយោគរួមគ្នាពីដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ប៉ុណ្ណោះ។
លោករដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ មានប្រសាសន៍ថា «ការពង្រឹងសមត្ថភាព នឹងក្លាយជាកត្តាមួយដ៏សំខាន់ក្នុងការបង្កើតឱកាសដល់ជនមានពិការភាពឱ្យទទួលបានការអភិវឌ្ឍខ្លួនឱ្យស្របទៅតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារដែលមានភាពបត់បែននិងសម្របសម្រួលខ្ពស់»។ លោករដ្ឋមន្ត្រីបានរំលឹកឡើងវិញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់លោកក្នុងការសម្របសម្រួលកម្មវិធីអភិវឌ្ឍជំនាញដែលស្របតាមតម្រូវការពិសេសនៃប្រជាសាស្រ្តនេះ។
លើសពីនេះ លោករដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ បានជំរុញឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យឯកជន រួមទាំងរោងចក្រ និងសហគ្រាស ចាប់យកបរិយាបន្ន និងសកម្មក្នុងការជ្រើសរើសជនមានពិការភាពឱ្យចូលបម្រើការងារ ដោយសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការជំរុញបរិយាកាសការងារ។ លោកបានលើកឡើងពីតម្រូវការសម្រាប់ដំណើរការដែលមានលក្ខណៈងាយស្រួល ដើម្បីសម្រួលដល់សមាហរណកម្ម និងផលិតភាពប្រកបដោយភាពរលូន។
ខណៈដែលកម្ពុជាកំពុងរៀបចំទិសដៅឆ្ពោះទៅរកធ្វើបរិយាបន្នតែច្រើន និងការពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ការអំពាវនាវដោយក្តីរំភើបរបស់លោករដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ ជាការអំពាវនាវឱ្យមានសកម្មភាពរួម និងសាមគ្គីភាពក្នុងការលើកកម្ពស់សិទ្ធិ និងឱកាសរបស់ជនមានពិការភាព។